GEYVE-FM FORUM

eğlencenin ve paylasimin tek adresi geyvefm forum u secitiginiz icin tesekkur ederiz radyomuza giris yapabilmek için aşagidaki CANLI RADYO yazisina tiklamaniz yeterli

GEYVE FM FORUM SAYFAMIZA HOSGELDINIZ HEPINIZE IYI EGLENCELER DILERIZ

  GEYVE NİN TRİZMİ

  Paylaş
  avatar
  sila[geyveli]
  Admin

  Mesaj Sayısı : 75
  Kayıt tarihi : 16/06/09
  Yaş : 41
  Nerden : sakarya

  GEYVE NİN TRİZMİ

  Mesaj  sila[geyveli] Bir Salı Ocak 25, 2011 10:11 am

  Turizm
  MÜZELER


  Ali Fuat Paşa Kuvay-i Milliye Müzesi
  Geyve'nin Alifuatpaşa kasabasında bulunan Kuvay-i Milliye Müzesi, Alifuatpaşa Parkı'nın yanında yer almaktadir. 1956 yılında tek katlı olarak inşa edilen yapı, uzun süre belediye binası olarak kullanılmıştır. 1983 yılında 2. katı ilave edilen bina, Sakarya Valiliği'nin sağladığıi imkanlarla onarılarak özel müze haline dönüştürülmüş ve 30 Ekim 1989 tarihinde ziyarete açılmıştır.
  Müzede sergilenen belgeler; Mondros Mütarekesi'nin imzalandığı 30 Ekim 1918 ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin vatanın kaderini eline eline aldığı, 23 Nisan 1923 tarihleri arasında Kuvay-i Milliye adı verilen devreyi kapsamaktadır.

  İki kattan oluşan müze binasının birinci katı, Kuvay-i Milliye Müzesi olarak düzenlenmiş olup bu katta bir ölüm kalım devri olan bu dönemin önemli şahsiyetleri ile olaylarına ilişkin belgeler ve kitaplar sergilenmektedir.

  Binanın ikinci katında ise ilk Kuvay-i Milliye Genel Komutanı ve Garp Cephesi Komutanı Ali Fuat (Cebesoy) Paşa'dan kalan fotoğraf, belge, hatıra ile O'na ait kişisel eşyaları sergilenmektedir. Her yıl 10 Ocak`ta Anma Töreni düzenlenmektedir.

  TARİHİ YERLER
  Sakarya (Ali Fuat Paşa) Köprüsü
  Sakarya nehri üzerinde, Ali Fuat Paşa kasabasında bulunan köprünün ilk yapılışı 562'dir. Köprünün genişliği 7,5 m, uzunluğu 198 m olup, 6 ayak üzerine taştan yapılmıştır. Köprünün 4 ayağı Sakarya nehri içerisinde bulunmaktadır. Köprünün mimarı ve mühendisi Abdullah Fakirdir.

  Köprünün bir özelliği de namazgahlı olmasıdır. Sakarya Köprüsü olarak da anılan köprü, tarihi ipek yolu üzerindedir. Yıldırım Bayazıt'ın ve Yavuz Sultan Selim'in doğu seferlerine giderken bu köprüyü kullandıkları, Evliya Çelebi'nin de Ali Fuat Paşa Köprüsünden geçip, Geyve-Taraklı-Göynük-Mudurnu-Nallıhan-Beypazarı üzerinden yoluna devam ettiği Seyahatname'sinden anlaşılmaktadır.

  Kurtuluş Savaşı mücadelesinde Ali Fuat Cebesoy komutasındaki Kuvay-i Milliye güçlerince Geyve'nin savunulması açısından köprünün önemi büyüktür.

  Köprünün Arapça yazılı ön kitabesinde Türkçe şu ifade edilmektedir:

  "Kim Allah'ın rahmetini kazanmak için köprü inşa ederse, Allah ona sırattan geçmeyi kolaylaştırır"

  Köprünün Arapça yazılı arka kitabesinde ise Türkçe:
  "Şifaul Kulup, Likail Mahbub (Kalplerin şifası sevgiliye kavuşmaktır) Peygamber (kendisine sınırsız selam olsun) buyuruyor ki: Yüce Allah baki kalacak yararlı işler Rabbinin katında daha hayırlıdır der." ifadesi yer almaktadır.

  Elvan Bey İmaret Camii: Yalniz imaret olarak 1450 yılında inşa edilen yapı, günümüze dek bütün özelliklerini muhafaza etmiştir. Bugün, İlçe Halk Kütüphanesi olarak kullanılan imarethane, Mevlana Celaleddin Rumi'nin oğlu Sultan Veled'in kızı Mutahhara Hatun'dan doğan Germiyan beyi Süleyman Şah'ın kızı Devlet Hatun'un Yıldırım Bayazıt'a gelin getiren atı yedekleyen çeşnigirbaşı (aşçı başı) Paşacık Ağa'nın oğlu olan Elvanbey tarafından yaptırılmıştır. Yapının bahçesinde imaretin banisi Elvan Bey'in mezarı bulunmaktadir. Üç kubbeli olan Elvanbey İmaret Camii 1698 ve 1969 yıllarında iki kez tamir görmüştür.

  YAYLALAR
  Kırca Yaylası: Kırca Yaylası, Alifuatpaşa'ya araçla 20-25 dakika mesafededir. Yayla civarında Melekşeoruç ve Melekşesolak köyleri bulunmaktadir. Her yıl Temmuz ayı başlarında Melekşeoruç ve Melekşesolak köylerinin ortak çabalarıyla şenlik düzenlenmektedir. Geleneksel olarak düzenlenen şenliklerde her yıl 15-20 kazan pilav pişirilmekte ve gözleme ayran ve tavukla birlikte köyün meşhur çöreği bu şenliklerde yapılarak misafirlere ikram edilir, pehlivan güreşleri düzenlenir, halk oyunları oynanır.

  Katırözü Yaylası: Yayla, Hayrettin köyünden sonraki yol ayrımından yaklaşık 20 dakikalık mesafededir.

  Kirpiyan Yaylası: Geyve'den yaklaşık 28 km, 1,5 saatlik mesafededir.
  MAĞARALAR
  Kırca Mağarası: ‹lçemiz s›n›rlar› içinde bulunan Kırca Mağarası'na Melekşe Köyü'nden ulaşılmaktadır. Ekolojik Ma¤ara özelli¤indedir. Ma¤aranın giriş a¤zı 1.50 m eninde 1.40 m yüksekli¤indedir. Ma¤ara derinli¤i yaklaş›k 250m'dir.Büyük odaları 3 adet olup dar koridorlar›, tünel geçişleri, sark›t ve dikitleri, renkli kayalar›, içinde akan sular› ile gerçek macera severleri beklemektedir.Turizm amaçl› gezilip görülecek istisnai özellikteki Kırca Ma¤arası tek kelimeyle do¤a harikas›. Ma¤ara gezisine katılacaklar yanlar›nda kask, el feneri bulundurmak zorundad›r. Zemin yer yer kaygan durumdad›r taban› ›slak zeminde kaymayan ayakkab› tercih ediniz. Ma¤ara gezisi 1 saat sürebilir yedek el feneri bulundurunuz. Sizin için farkl› bir gezi olacakt›r. Adrenalini en üst seviyede ç›kartan bu gezi haftasonu tatilini de¤erlendirmek isteyenler için birebir...
  Not: Güvenlik nedeniyle lütfen rehbersiz gitmeyiniz! Rehber için: 0532.683 56 82

  Hırka Köyü Mağarası (Domdom Kaya): Geyve'den 3 km mesafede Hırka Köyü'nde olup, ilkçağ döneminde yaşamış insanların barınak olarak kullandığı bir mağaradır. Mağarada o dönemden kalma kap-kacak yerleri, özelliğini muhafaza ederek günümüze kadar ulaşmıştır.

  GÖRÜLMESİ GEREKEN DİĞER YERLER
  Ahibaba köyünde Acı su (maden suyu) Ilıca köyünde han ve su değirmeni, Elmadere'de kral yolu, Ortaköy'de kilise, Akıncılar ve Kurtbelek'te kilise, paşalar hamamı ve kalesi, Güney köyü Cuma camii, Safibey köyü'nde hamam, Melekşe'de Papaz'ın suyu, Akıncı köyü'nde Peygamber kayası...


   Forum Saati Ptsi Ocak 22, 2018 11:52 pm